Plaza Güvenliği

Plaza Güvenliği

Plaza güvenlik hizmetleri modern iş merkezleri olarak tanımlanabilecek plazalar için uzmanlık gereken özel...


Modern iş merkezleri olarak tanımlanabilecek plazalar güvenlik önlemlerinin en üst seviyede olması gereken alanların başında gelmektedir. Bu sebeple de plaza güvenliği güvenlik hizmetleri içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Sipahi Güvenlik özel uzmanlık gerektiren plaza güvenlik hizmetlerinde teknik ve profesyonel bir yaklaşım sergilemektedir.

Plaza Güvenlik Hizmetleri Kapsamı

Plazalar yüksek istihdamın sağlamasının yanı sıra fiziksel ve teknolojik olarak da gelişmiş alanlardır.  Bu sebeple de plaza güvenliği ayrı bir hizmet türü olmaktadır. Plazaların güvenlik gereksinimlerinin farklılaşmasından dolayı can ve mal güvenliğinin sağlanması için özel güvenlik planlarına ve teknolojik güvenlik ekipmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Plaza güvenlik planının ilk aşaması risk değerlendirmesi ile başlamaktadır. Risk değerlendirmesinde hem iç hem de dış etkenler göz önüne alınmaktadır. Hazırlanan muhtemel güvenlik senaryosuna uygun olarak güvenlik planları oluşturulur. Güvenlik planının  en önemli noktası ise planın sürdürülebilir olmasıdır.

Sürekli Risk Değerlendirmesi

Plazalar sürekli olarak değişen dinamik yapıları sebebiyle risk faktörleri sürekli olarak değişmektedir. Güvenlik hizmetlerinin de plazaların değişen dinamik yapısına uygun olarak verilmesi gerekmektedir. Aksi halde güvenlik önlemleri zaman içerisinde yetersiz kalacak ve güvenlik açıkları oluşacaktır. Risk değerlendirmelerinin bu öneminden dolayı sürekli olarak yenilenmeleri plaza güvenlik hizmetleri açısından son derece önemli olmaktadır.

Plaza Giriş ve Çıkış Kontrolleri

Plaza güvenliği söz konusu olduğunda önemli noktalardan birisi de giriş ve çıkışların kontrol edilmesidir. Gerek çalışanların gerekse de ziyaretçilerin kontrollerinin yapılması plazaların dış ve iç kaynaklı tehlikeler açısından önemli adımlardan birisidir.

Giriş ve çıkışların kontrolleri sadece insan trafiği ile ilgili alakalı olmamaktadır. İnsan trafiğinin yanı sıra kargo ve evrak kontrollerini de sağlamaktadır. Kısaca plazalara giriş ya da çıkış yapan ve tehlike arz edebilecek her türlü şey kontrol edilmektedir.

Plaza Devriyesi

Plaza güvenliği hizmetleri içerisinde plaza devriyesi de yer almaktadır. Plaza devriyesi güvenlik kameraları gibi plazanın tüm alanlarının sürekli olarak kontrol altında olmasını sağlamaktadır. Ayrıca plaza içerisinde oluşabilecek tüm olumsuzluklara anında müdahale etme olanağı sağlamaktadır.

Plaza Çevresi ve Kontrol

Plaza güvenliği sadece plazanın iç mekanını değil aynı zamanda çevresinin de güvenliğini içermektedir. Bu sebeple de plaza güvenliği hizmetleri içerisinde plazanın dış sınırları içerisinde bulunan tüm alanların yapılan plan çerçevesinde korunmasını içermektedir.

Otopark Giriş ve Çıkış Kontrolleri

Plaza güvenlik hizmetleri içerisinde yer alan bir diğer konuda otopark giriş ve çıkışların kontrolüdür. Otopark kontrolleri hem giriş ve çıkış yapan kişilerin hem de araçların kontrollerini içermektedir.

Kişi kontrolünde çalışan kartları, çanta kontrolleri ve kimlik kontrolleri gibi alanlarda yapılmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda daha ileri araştırmalar ve incelemelerde de bulunulmaktadır.

Araç kontrollerinde ise başta bagaj kontrolleri olmak üzere güvenlik açısından uygun görülen tüm incelemelerin tapılmasını içermektedir.

Güvenlik Kameraları İle İzlenme

Plaza güvenlik hizmetlerinin en önemli aşaması ortamın sürekli olarak izlenmesidir. Bu sebeple de plazaların iç ve dış alanların kör nokta kalmayacak şekilde güvenlik kamerası sistemleri kurulmaktadır. Güvenlik kameralarında en son teknoloji kullanılarak yüksek çözünürlüklü kameralardan yararlanılmaktadır. Güvenlik kamerası sistemleri kurulurken aynı zamanda özel alanlara saygı gösterilmektedir. Plaza güvenlik hizmetlerinin güvenlik kameralarından sorumlu olan ve 7 gün 24 saat gözlem yapan birimleri bulunmaktadır.

Ortak Alarm Sistemleri

Plaza güvenliği söz konusu olduğunda sadece kriminal konularda değil aynı zamanda yangın ve gaz alarm sistemleri de önem kazanmaktadır. Çünkü güvenlik hizmetleri plazanın her alandaki güvenliğini sağlamak için verilmektedir. Bu sebeple de plazanın her açıdan korunması güvenlik firmalarının sorumluluğu altında olmaktadır.

Total Güvenlik Hizmetleri

Plaza güvenlik hizmetleri, güvenlik hizmetlerinde olduğu gibi özel uzmanlık alanı isteyen bir bir hizmet türüdür. Ancak plaza güvenlik hizmetlerini diğer güvenlik hizmetlerinden ayıran en önemli özelliği çok daha kapsamlı olmasıdır. Çünkü plazaları hem geniş alanlar olması hem de kalabalık iş ortamları olmaktadır. Bu özellikleri de plazaların sadece soygun, vandalizm, adam kaçırma, saldırı, mala zarar, kapkaç, yağma ve darp gibi Kriminal içerikli olumsuzlukları değil aynı zamanda deprem, yangın ya da gaz kaçağı gibi tehlikelerde de plazanın ve plaza içerisinde bulunan kişilerin güvenliklerinden sorumlu olmaktadır. Plaza güvenlik hizmetlerinin bu kapsamı sebebiyle de total koruma prensibi uygulanmaktadır. Total koruma prensibi sayesinde de her zaman tetikte ve yüksek nitelikli çalışanlar ile plaza güvenliği hizmeti sunulmaktadır.

Plaza Güvenliği Hizmeti Alınırken Üzerinde Durulması Gereken Noktalar

Yazımızda daha öncesinde de belirttiğimiz üzere plaza güvenliği son derece kapsamlı bir hizmet olmaktadır. Bu sebeple de Sipahi Güvenlik gibi alanının en iyi güvenlik şirketleri ile birlikte çalışılması gerekir.

Öncelikle plaza güvenliği söz konusu olduğunda güvenlik görevlilerinin yeterlilikleri ve uzmanlıkları ön plana çıkmaktadır. Güvenlik görevlileri gerekli eğitimleri almış ve bu konudaki uzmanlıklarını deneyimleri ile pekiştirmiş olmaları gerekmektedir.

Güvenlik görevlilerinin almış olduğu eğitimlerin içerisinde standart güvenlik eğitimlerinin yanı sıra acil durum eğitimleri, karşılama ve insan ilişkileri eğitimleri gibi eğitimlerini de tamamlamış olmaları önemlidir.

Bunun yanında plaza güvenliğinin sağlanabilmesi için birçok teknolojik ekipmandan yardım alınmaktadır. Güvenlik görevlilerinin güvenlik için kullanılacak bu teknik ekipmanları kullanma konusunda uzman olmaları gerekmektedir.

Plaza güvenliği açısından bir diğer önemli konu ise verilen hizmetin 7/ 24 ve tüm tehlikelere karşı tetikte olarak verilmesidir.

Plaza güvenlik hizmetleri modern iş merkezleri olarak tanımlanabilecek plazalar için uzmanlık gereken özel güvenlik hizmeti türüdür. SİPAHİ GÜVENLİK VE KORUMA HİZMETLERİ LTD.ŞTİ teknoloji çağının modern ticaret ve iş merkezi olan plazalardaki güvenlik anlayışı yönünden teknik ve profesyonel bir yaklaşım sergiler.

İçinde çalışanlara kaliteli hizmet, çeşitli teknolojik olanaklar ve özel güvenlik sağlayan ve lüks ticari alan projeleri olan “Plaza”lar özellikleri nedeniyle etkili bir “özel güvenlik çemberi” gereksinimi duyarlar. Bunlar; Fiziksel , Elektronik, Personelli güvenlik hizmeti olarak sıralanabilir.

Plaza güvenlik hizmetleri, sağlanması ve bu güvenliğin sürdürülebilir olması açısından önemli bir konudur. Can ve mal güvenliği açısından çoğunlukla yüksek inşai yapılar olan plazalarda klasik ve standart özel güvenlik anlayışının üstüne çıkılmalıdır. Bu gereksinimleri değerlendiren firmamız, bu konuda da Tümleşik güvenlik felsefesi (Compact Security) ilkesini benimser.

Kompakt özel güvenlik anlayışı kapsamında plaza güvenliği hizmeti çerçevesinde; Konuk karşılama ve refakat, ilk yardım, yangın vs. özel güvenlik eğitimleri ile donatılmış özel güvenlik elemanlarımız fiziki güvenlik olarak hizmet verirken aynı zamanda otomasyon personeli görev tanımlı güvenlik kamera ve alarm sistemlerini kullanma konusunda profesyonel güvenlik güvenlik görevlileri tayin edilir.

 

Plaza güvenliği hizmeti, modern bir ticaret merkezi olarak tanımlanabilecek, plaza hakkında profesyonel bilgi gerektiren özel bir güvenlik hizmeti türüdür. Sipahi Özel Güvenlik Hizmetleri, meydan güvenliği konusunda uzmanlaşmış bir güvenlik firmasıdır. Meydan güvenliğinde teknoloji ve profesyonel yöntemler ortaya koymuştur. Meydan, teknoloji çağında modern bir ticaret ve ticaret merkezidir.

"Plaza", çalışanlara yüksek kalitede hizmet, çeşitli teknolojik imkanlar ve özel güvenlik sağlayan lüks bir iş bölgesi projesidir. Özelliği nedeniyle etkin bir "özel güvenlik çevresi" gereklidir. Bunlar; fiziksel, elektronik ve personel güvenlik hizmetleri olarak sınıflandırılabilir.

Plaza Güvenliği Hizmetleri

Plaza güvenliği hizmetleri bu alanda güvenliğin sağlanması ve sürdürülmesi açısından önemli bir konudur. Can ve mal güvenliği açısından meydan klasik ve standart özel güvenlik anlayışının ötesine geçmelidir. Plazalar çoğunlukla yüksek yapılardır. Bu gereksinimleri değerlendirmek için şirketimiz bu konuda Entegre Güvenlik Felsefesi (Kompakt Güvenlik) ilkesini benimsemektedir. Plaza güvenlik hizmetleri anlaşmalı özel güvenlik kapsamında olup; misafir karşılama ve refakat, ilk yardım, yangın söndürme vb. hizmetleri verir. Özel güvenlik personelimiz kişisel ve toplu güvenlik olarak özel güvenlik eğitimlerinden geçirilmiş ve profesyonel güvenlik personeli ile donatılmıştır. Otomasyon personelinin iş tanımına göre güvenlik kameraları ve alarm sistemleri kullanılmaktadır.

Neden Sipahi Özel Güvenlik Hizmetleri

Sipahi Özel Güvenlik Hizmetleri, İçişleri Bakanlığının izin ve yetkisine göre haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermekte olup, iş merkezinin iç ve dış güvenliğinin gerekli risk analizi ve değerlendirmesini yapmaktadır. 5188 sayılı yasal çerçeve olası güvenlik durumuna uygun bir plan çerçevesindedir.

Bu ilke ve plan çerçevesinde şirketimiz;

 • Devam eden risk değerlendirmesi
 • Plaza giriş-çıkış kontrolü,
 • Danışma, rehberlik ve refakat hizmetleri,
 • Posta, kargo ve ekspres teslimatın kontrolü,
 • Plazada devriye hizmeti,
 • İş merkezinin çevrenin korunması ve kontrolü,
 • Plazadaki olaylara müdahale etmek,
 • Otopark giriş ve çıkış kontrolü
 • Garaj katının, Plaza çevresinin, resepsiyon girişinde güvenlik kameralarının 24 saat izlenmesi,
 • Kamuya açık ve bağımsız alanlarda hırsızlık önleme, yangın ve gaz alarm sistemlerini izleme

Konularında kapsamlı hizmetler vermektedir.

Kapsamlı Plaza Güvenlik Önlemleri Alıyoruz

Kapsamlı Plaza güvenliği ve kapsamlı koruma ilkesiyle şirketimiz tarafından görevlendirilen Plaza güvenlik uzmanlarının güvenlik personeli ve güvenlik amirleri;

Her gün, her dakika, gizlice veya alenen gözetleme ve koruma görevlerini yerine getirerek; hırsızlık, saldırı, adam kaçırma veya suikast, soygun mal kaybı, kapkaç gibi ceza kanununca suç olarak tanımlanan eylemlere karşı her zaman teyakkuz halindedir.

Sipahi Özel Güvenlik Hizmetleri, kapalı ve açık güvenlik yönetimi sağlar, konut güvenliğinde 24 saat tehdit algılama yöntemini benimser ve iyi eğitimli ve deneyimli özel güvenlik kimlik kartı personeli ve otomatik operatörler aracılığıyla riskleri azaltmak için gerekli bazı önlemleri en aza indirir. Bu durumda üzerinde çalışacakları projeye ve kullanacakları teknolojiye göre hedeflenen eğitimleri alan özel güvenlik personeli; proje ile ilgili geçiş kontrol sistemleri, raporlama sistemleri, izleme sistemleri ve alarm izleme sistemleri konusunda eğitim almıştır.

Plaza Güvenlik Hizmetleri Hakkında Genel Bilgiler

Plaza güvenliği hizmetinde;

 • İş için ziyaret eden veya seyahat eden kişiler ziyaretçi defterine kaydedilir. Kimlik belgeleri alınarak ziyaretçi kartları düzenlenir. Mülakat bölümü yetkilisinin veya işyeri yetkilisinin onayından sonra giriş yapılabilir.
 • Ziyaret veya iş amaçlı kişilerin güvenli ve hassas yerlere girmesine izin verilmez.
 • Tamir veya bakım için gelen servis personeli, tamirciler vb. Plaza yönetim personelinin izni olmadan giriş yapılamaz.
 • İş merkezi ile ilgisi olmayan üçüncü şahısların (satıcılar, pazarlamacılar vb.) girmesine izin verilmez. Bu durumda, yönetici bilgilendirilecek ve gelen talimatlara göre girişe izin verilecek veya kibarca reddedilecektir.
 • Misafirler veya kuryeler tarafından taşınan eşya, koli, valiz, çanta vb. Eşyaların gözle kontrol ve muayenesini yapılır, uygunsuzluk varsa görevli amir ve ilgili yönetim birimlerine bildirilir. Güvenlik personeli, kapalı malları, malzemeleri veya emanet gereksinimlerini teslim alamaz.
 • Meydanda terkedilmiş çanta, koli, valiz, çanta, çuval ve diğer kapalı ve şüpheli eşyalar patlayıcı riski nedeniyle derhal görev amirine ve yönetimine bildirilecektir.
 • Yabancıların resepsiyon alanına veya güvenlik noktasına girmesine izin verilmez.

SİPAHİ GÜVENLİK VE KORUMA HİZMETLERİ LTD.ŞTİ, İçişleri Bakanlığı tarafından kendisine verilen izin ve yetki gereğince 5188 sayılı kanun çerçevesinde iş merkezi iç ve dış güvenliği konusunda gerekli risk analizi değerlendirmesi yaparak, muhtemel güvenlik senaryosuna uygun bir plan çerçevesinde 7 gün 24 saat hizmet verir.

Şirketimiz bu ilke ve plan çerçevesinde:

 • Sürekli risk değerlendirmesi
 • Plaza Giriş – Çıkış Kontrolleri,
 • Danışma, Yönlendirme ve refakat hizmeti,
 • Posta, kargo ve kurye teslimatlarının kontrolü,
 • Plaza içi devriye hizmeti,
 • İş merkezi çevresi koruma ve kontrol,
 • Plaza içerisinde meydana gelen olaylara müdahale,
 • Otopark giriş-çıkış kontrolü
 • Garaj katları, plaza çevresi, resepsiyon girişi CCTV kameralarının 24 saat izlenmesi,
 • Ortak ve bağımsız yerlerdeki hırsızlık, yangın ve gaz alarm sistemlerini izleme hizmetleri vermektedir.